Kdyby existoval Bůh

12. března 2018 v 12:57 |  Eseje, úvahy

Kdyby Bůh byl, tak....

S touhle šílenou větou, se setkávám tak často, že mě to donutilo sepsat tento krátký esej.
Téměř pokaždé, když zabrousím na duchovní tématiku, najde se někdo, kdo oponuje argumentem Kdyby Bůh byl, tak by nedopustil války, Hitlera, Stalina, (Zemana jsem ještě neslyšel, ale to brzy jistě přijde)...
Kdyby Bůh existoval, tak jak by mohl dopustit tolik mrtvých při výbuchu sopky, povodni, tolik autonehod, tolik dětí co zemřou v pár letech na leukémii...

Začnu tím, že základem zde na Zemi je "svobodná vůle". Proto Boha nevidíme, nemáme žádný "důkaz", že existuje. Důkaz není a nebude, protože kde je důkaz, tam není zapotřebí víra - svobodná vůle - věřit či nevěřit.
S tím souvisí i to zlo mezi lidmi. Vážně je někdo tak naivní, že věří, že Bůh zabíjel po milionech židy v koncentračních táborech? Že okrádá pomocí šmejdů seniory o životní úspory, že zapříčiní pád letadla se stovkami obětí?
NE, je nutno si uvědomit, že tohle ZLO, tohle zvěrstvo dělají většinou LIDE zase LIDEM. Protože mají - svobodnou vůli - a je jen na nich, jak se rozhodnou se svým životem a postavením naložit. Čím větší moc, tím větší odpovědnost.
Bůh stvořil Universum ve vší úžasné složitosti. Připravil scénu, připravil pravidla, omezení, přirodní zákony. Ale hrajeme sami. Je to jako když máte šachy. Někdo vyrobil šachovnici, figurky, vymyslel pravidla, ale hrát za nás nebude.

Co se týká nehod, katastrof a nemocí, je to strašné a většinou (také jste si toho už všimli?) umírají obyčejní, dobří, často i velmi hodní lidé. Tohle souvisí s Osudem, s Karmou a se zušlechťováním a vývojem duše.
Zní to tvrdě, ale je to JEHO plán, on ví proč a co dělá - a sám přiznávám, nesu tuhle část těžce a i když VÍM a věřím v jeho moudrost a lásku - s tímhle se nikdy nesmířím.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama