Květen 2018

Resetkání 2018

22. května 2018 v 21:24 RETRO Atari C64 ZX MZ 821

Po dlouhé době mě přemluvil kamarád navštívit jednu z mála akcí zaměřenou na staré computery. Tentokrát se jednalo o Resetkání - tedy stroje Commodore Amiga
Jelikož se konala v Brně, tedy v městě které obývá má maličkost a navíc mi nabídl odvoz, nebylo o čem diskutovat.
Smutné je, že komerce zneužívá pojmů Retro k ždímání nostalgické generace (nás čtyřicátníků) hrozným způsobem a to se také projevuje na cenách všech old computerů v inzerátech a burzách. Amigu jako takovou, tedy nevlastním. Abych nejel jen koukat, rozhodl jsem se pořídit malé Raspberry PI, nejnovější model 3B+
Tato krabička má v sobě ARM procesor na 1.4 GHz a systém Retropie (upravený Linux), takže zvládá skvěle emulace kdečeho, včetně Amigy.
Samotný nákup byl na poslední chvíli, den před akci jsem ještě přes USB disk stahoval a ladil obsah microSD karty. Výstup přes AV jack 3,5 jsem nerozchodil, takže posloužila starší LCD s HDMI. Obraz byl skvělý, emulátory odladěné, vše klaplo do minuty přesně - až jsem tomu sám nemohl věřit.
Na akci jsme dorazili téměř poslední (no dobře, kluci z SK dojeli až po nás, ale...), v čase, kdy většina osazenstva odešla na oběd. To nebylo od věci, aspoň byl klid všechno vybalit a zapojit. Kolega Radegast vezl Atari STE na kterém zprovoznil Wolf 3D (ano, tohle skutečně svižně běhá na obyčejném 68000/8 MHz) a MAC - Powerbook 12", já vezl TV, Raspíčko a gamepad od X360.
Brzy začali trousit návštěvníci zpět do sálu, nikoho jsem sice osobně neznal (pár lidí přes net), ale přivítání bylo skutečně srdečné a atmosféra na celé akci hrozně fajn. Dostal jsem přečíst nový časopis (k Amize stále vychází) a musím říct, že pecka, plný novinek, to potěší.
Co do hw byla k vidění na akci kromě klasických Amiga 500/600/1200 také 4000 a snad i model 3000 (nejsem si jist).
Většina strojů měla v sobě už Turbo karty a redukci na CF a USB. Pokrok se nezapře.
Lisiak4 předvedl na velkém diaprojektoru svou rutinu psanou v Assembleru na přehrávání hudby.
Poté následoval zábavný test znalostí. Zde jsem se projevil jako dokonalý Atarista, z osmnácti otázek jsem měl správně tři. No nebyl to asi nejlepší výkon, dokonce bych řekl, že jsem byl zcela nejslabší, ale i někteří skalní Amigisté v sále, se dostali na hranici kolem pěti správných odpovědí :-)
Mám-li akci zhodnotit, jednoznačně SUPER, atmosféra skvělá, lidé vstřícní a báječně naladění, k dispozici základní občerstvení.

PS: Že taková akce není JEN pro chlapskou část dokazoval fakt, že tam vesele pobíhalo na volno dítě, pes a kočka (ta byla v přepravce)